Do sedla!
“Nádherná divoká příroda Broumovské vrchoviny, klikatá úbočí a hřebenové cesty s úchvatnými výhledy do daleka, kamenité sjezdy mezi pískovcovými skalami, poznávací trasy kolem barokních, vojenských nebo přírodních památek či originální občerstvovací zastávky. To je to, co z běžné vyjížďky na kole vytvoří skutečný cyklistický zážitek.”
Tak láká na svých webových stránkách Bike resort Broumovsko cykloturisty a cykloturistky do našeho regionu a nedá se s tím nesouhlasit. Sportovní a volnočasová jízda na kole je s naším regionem neodmyslitelně spjata, stejně tak jako rozmanité cyklistické závody s dlouholetou tradicí.
Hustá síť cyklostezek nás navíc fyzicky propojuje s polskými sousedy. A kultura spjatá s jízdou na kole nám pomáhá překonávat případné jazykové a kulturní rozdíly. Česko-polská přátelská cyklojízda, kterou jsme letos společně s Broumovem a Martínkovicemi pořádali již podruhé, je toho skvělým důkazem. Cyklobeseda, cyklojízda a sousedské odpoledne plné her, hudby, kreativních dílen, ale i edukace a dobré jídlo a pití nás sbližuje a vytváří prostor pro poznání sousedů a sousedek, i těch bydlících za hranicemi.
Využijte sdílená kola
Hustou síť cyklostezek ale můžeme využívat i pro ježdění na kole do práce, do školy nebo na nákupy. Je to nejen dobré pro tělo, ale i přírodu, která nás obklopuje a kterou máme jen jednu. Na jaře byla naše kolegyně Pavla Jenková součástí mezinárodního projektu TANDEM – Women in Cycling v rámci kterého jsme uspořádali společně s Gymnáziem Broumov a BrauNOW sérii čtyř workshopů pro studentky gymnázia. Jejich cílem bylo naučit účastnice základní údržbě kol, ale i bezpečnosti na silnici. Studentky společně opravily 5 kol, která do projektu darovali místní, a která nyní slouží jako kola sdílená. Kola může využít kdokoliv, kdo se potřebuje někam rychle dopravit nebo si udělat výlet po okolí. Číselný zámek na kola vám sdělí Pavla na tel. 724 039 531 a po přihlášení do společné skupiny na WhatsAppu. Dvě kola slouží pro rezidenty a rezidentky literárního domku v klášteře, aby i oni měli možnost lépe poznat náš region během měsíční rezidence v Broumově.
Propojení cyklistiky a umění
Dalším mezinárodním projektem, do kterého jsme se zapojili je CYCLE UP! Ten dohromady realizuje 6 českých, slovenských, polských a estonských organizací a my s týmem Budějovice 2028 jsme se stali partnery projektu. Projekt má za cíl propojit umělce*kyně, rozhodovací orgány, úředníky*nice a místní komunity tak, aby se skrze umělecké aktivity zvýšila informovanost místních o udržitelné cyklodopravě a více lidí používalo kolo jako ekologický dopravní prostředek. Na konci července jsme se se všemi partnery sešli v estonském Tartu a diskutovali o jednotlivých aktivitách projektu. Součástí programu byla i projížďka města na sdílených elektrokolech, které tam spravuje přímo město. Po městě můžete potkat přes 600 elektrokol a 200 běžných kol. Součástí CYCLE UP! jsou i umělecké rezidence, při kterých vybraný umělec nebo umělkyně vytváří dílo společně s místní komunitou. V červenci a srpnu probíhá jedna z rezidencí právě v Tartu a belgická umělkyně Jana De Troyer zde tvoří zvukovou instalaci.
V červnu příštího roku se jedna z rezidencí bude konat i u nás v Broumově. Zahraniční umělec či umělkyně, který*á sem přijede tvořit, bude vybrán na základě otevřené výzvy vyhlášené na podzim tohoto roku.
Máte nějaké téma, které se týká cyklistiky, a na které by mohl daný umělec*kyně reagovat v rámci své tvorby? Pokud ano, tak budeme rádi, když nám ho nasdílíte. A nebo se ozvěte, pokud vás téma udržitelné cyklodopravy na Broumovsku zajímá více a chcete se zapojit: pavla.jenkova@aprb.cz.