Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
VÝZVA: Udržitelná rezidence pro umělce


BART - Broumovský ART

Festival umění ve veřejném prostoru

Téma umění ve veřejném prostoru a street art mohou provázet bariéry či předsudky. Broumovský ARTový festival BART si vzal za cíl je prozkoumat a pracovat s nimi. Umění v ulicích totiž není jen o umělcích, je o nás všech. BART ukazuje, že do jeho tvorby se může zapojit kdokoliv z nás. Každý může být umělcem a každý se může podílet na vzhledu města. 

Jak to celé vzniklo?

Myšlenka uspořádat festival zaměřený na umění ve veřejném prostoru uzrála na jedné ze studijních cest v rámci projektu Study visit Broumov 2028. Na jaře roku 2024 se skupina pracovníků kulturního sektoru z Broumova vydala do Tartu, Evropského hlavního města kultury 2024, které je protkané pouličním uměním. „Nápad na realizaci pouličního umění v Broumově jsem měl v hlavě už delší dobu. Je to relativně levný způsob, jak dát veřejnému prostoru další rozměr, a jak do jeho přeměny zapojit širokou veřejnost. Tartu mi bylo velkou inspirací a zároveň i impulsem k činu,” popisuje studijní cestu Michal Čepelka, broumovský radní pro kulturu. 

A čin na sebe nenechal dlouho čekat, první ročník festivalu BART (nebo-li Broumovský ART) proběhl jen o pár měsíců později. V srpnu 2024 proběhl první ročník, který do Broumova přivedl čtveřici rezidenčních umělců a umělkyň z Estonska a Česka. Během několika workshopů spolu s veřejností vytvořili po Broumově hned několik instalací. Za pomyslné plátno si vybrali opomenutá a skrytá zákoutí Broumova. Pohledem na vzniklá díla se můžeme těšit třeba při cestě do práce, nebo ze školy. „Pilotní ročníku BARTu, tak začal zlehka, drobnými intervencemi, které i přes svojí takřka neviditelnost přitáhly pozornost broumováků a rozhýbaly diskuzi o smyslu sdílených prostor,” říká organizátorka a kurátorka festivalu Aneta Kohoutová. 

Co přinesl první ročník

První ročník BARTu probíhal ve dnech 5.-11. srpna, do Broumova dorazili čtyři umělci a umělkyně z Čech a Estonska. Prohlédněte si, co spolu s veřejností vytvořili.

SALME KULMAR

JIŘÍ KREJČÍ

EVA HORSKÁ

DIANA LOHMUS

 

SALME KULMAR (EST)

Zakladatelka a umělecká ředitelka estonského Rua - Street Art Festivalu jehož hlavním posláním je dostat umělecké aktivity z centra na periferii. Kromě festivalového ruchu se Salme věnuje i vlastním tvůrčím aktivitám, hlavně pak skládání mozaiek, které pečlivě designuje ve spolupráci s místními a s respektem k lokálnímu koloritu i historii.

Salme vedla workshop participativní mozaiky. Lidé si mohli vyzkoušet, jak vzniká umělecké dílo ze skla a kachliček, které darovalo Cirkulární centrum Jaroměř. Na zdi broumovského pivovaru tak vznikla nádherná mozaika, která odráží Broumovsko i jeho obyvatele.

JIŘÍ KREJČÍ

Mistr opravárenských sklepů a youtube kanálů. Jiří je zakladatel estonského centra cirkulární ekonomiky a d.i.y prostoru Paranduskelder, který se po letech strávených na severu navrací i se svým kufříkem nářadí zpátky do Čech, aby svým guerilla kutilstvím zasáhnul do aktuální podoby českých měst.

Jiří zapojil lidi do workshopu Oprav si svoje město a ukázal, že umění může být velmi hravé a vtipné. Pomocí kostiček LEGA zaplnili děti i dospělí pod vedením Jirky díru po chybějící cihle. Instalace se nacházela u tzv. "Klášteráku", tedy schodů vedoucích od kláštera do Soukenické ulice. Vydržela na místě jen chvíli, pak ji místní děti rozebraly na zaplnění děr ve svých projektech doma.

DIANA LOHMUS (EST)

Kreativní edukátorka a přebornice v látání, zašívání a štupování. Spoluzakladatelka centra cirkulární ekonomiky Paranduskelder, kde měla na starosti hlavně vzdělávání a děravé lokty na svetrech nebo prochozené paty u ponožek. Kromě jehly a nitě ovládá Diana i perokresbu, koláže a grafiku. Pod jejíma rukama se tak obyčejná záplata mění v umění.

Diana připravila workshop koláže pro děti duší i tělem a ukázala, že i výtvarné aktivity mohou být formou kreativního vzdělávání. Děti i dospělí si mohli na broumovském náměstí vytvořit koláž, která pro ně symbolizovala Broumov.

EVA HORSKÁ

Výtvarnice a ilustrátorka s broumovskými kořeny, která se ve svých kresbách vydává do temných zákoutí i geometrické jednoduchosti světů pouze tušených, balancujích na hranici reality a pohádkového snění. Kromě knižních ilustrací se noří i do designu interiérových prvků a instalací ve veřejném prostoru. Eva je náčelníci rodinného kmene a grafického studia Upupæpop.

Eva ukázala, že malby na zdech města mohou být krásné a je to jeden ze způsobů, jak pracovat s veřejným prostorem a zároveň probouzet kreativitu u širší veřejnosti. Vedla workshop, kde si lidé mohli vyzkoušet street artovou malbu. Až půjdete po mostě Přadláckou ulicí, schválně se podívejte dolů k řece.

Závěrečný den BARTu

Poslední den festivalu BART měl nabitý program. Nejprve se lidé mohli zúčastnit workshopu Nová směna s Jiřím Surůvkou, který měl současně výstavu v Dětské galerii Lapidárium. Poté následovala komentovaná procházka ulicemi Broumova po nově vzniklých uměleckých dílech a celý večer zakončil koncert kapely DVA + VJ Primitiv na Mírovém náměstí. 

Prohlédněte si fotogalerii