Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
VÝZVA: Udržitelná rezidence pro umělce


Jaké projekty oživí Broumovsko v roce 2025?

Máme výsledky 4. ročníku grantové výzvy Máme rádi Broumov(sko)! Letos se mezi 8 projektů rozdělí rekordních 208 000 Kč.

I letos rozhodly hlasy veřejnosti o tom, které projekty získají podporu v rámci grantové výzvy Máme rádi Broumov(sko). Tu již počtvrté vyhlásilo město Broumov skrze Broumov 2028+ společně s Agenturou pro rozvoj Broumovska.

Nebyla to lehká volba, ze 14 inspirativních nápadů si každý, kdo na Broumovsku žije, pracuje, studuje nebo tráví čas, mohl vybrat maximálně 3 favority. Děkujeme všem 639 hlasujícím za celkem 1493 hlasů, které pomohly rozdělit historicky nejvyšší částku 208 000 Kč mezi 8 úžasných projektů.

Prohlédněte si výsledky hlasování.

U jakých projektů se příští rok setkáme?

Zahradní proměna

Místo: Jetřichov

Žadatel: Základní škola a mateřská škola, Jetřichov

Projekt je zaměřen na proměnu zahrady MŠ v Jetřichově v komunitní prostor lákající ke společnému trávení času. Konkrétním prvkem oživení je realizace výstavby altánu, který bude sloužit jako prostor pro setkávání rodičů a přátel školy, pořádání různých akcí, oslav a venkovního učení. Altán bude místem, kde se budou moci rodiče scházet a komunikovat mezi sebou a s učiteli. Důležitým aspektem je posílení vazeb místní komunity. Altán bude přístupný i veřejnosti jako místo pro různá setkání, která přispějí k prohlubování komunitního života nejen mezi vrstevníky, ale i napříč generacemi.

Obecní sad v Martínkovicích

Místo: Martínkovice

Žadatelka: Martina Jirka Pohanková

Martínkovičtí obyvatelé chtějí ve své obci vytvořit obecní sad s cílem oživit centrum obce a podpořit místní komunitní život. Součástí projektu je vysazení ovocných stromů a vybudování místa pro setkávání místních i přespolních. Nejde totiž jen o stromy – cílem je, aby sad sloužil jako prostor pro společně strávené chvíle, odpočinek, zábavu i vzdělávání a aby v něm měly místo i děti. Proto v sadu kromě stromů bude posezení se stolky, ohniště, herní prostor pro děti, houpačky a houpací sítě, květinová louka nebo bylinkový záhonek, čímž vznikne přátelské místo pro všechny generace.

Na Farmu Wenet bezpečně a hravě

Místo: Broumov

Žadatel: Farma Wenet

Na Farmu Wenet lze dojít i bezpečnějším a zábavnějším způsobem než po hlavní silnici, ale málokdo z místních tudy aktivně chodí. Aby se zvýšila informovanost o této alternativní cestě, bude uspořádána společná pouť z broumovského náměstí po cyklostezce až k farmě. Pouť doprovodí různé hry a malování skákacího panáka u Plácku u Stěnavy. Na farmě pak bude zajištěn volný vstup pro všechny účastníky pochodu, tvořivé dílny a workshop pro malé i velké, občerstvení a možnost sousedského družení se.

Grillpoint u Cikánky

Místo: Police nad Metují

Žadatelé: Martina Frydrychová, Alexandr Kuru

Skupina obyvatel žijících na sídlišti v Polici nad Metují chce pro své sousedy oživit místo U Cikánky. Zapojené rodiny tam chtějí vybudovat oficiální GRILLPOINT, kde se budou moci scházet nad společným jídlem. Místo s krásnými výhledy na celé město i horu Ostaš se nachází v přijatelné docházkové vzdálenosti od sídliště a je přístupné i s kočárkem. Ideální místo pro procházku zakončenou piknikem nebo grilováním.

Svatojiřská beseda a komentovaná prohlídka Otovic s německým rodákem

Místo: Otovice - Martínkovice

Žadatelka: Anna Smékalová

Svatojiřská pouť je znovuobnovená tradice, která propojuje místní komunitu i návštěvníky Broumovska. Její čtvrtý ročník se zaměřuje na prohloubení spolupráce s krajanským spolkem Heimatkreis Braunau. Čtvrtý ročník bude obohacen o besedu a komentovanou prohlídku obce Otovice po boku německého rodáka Ernsta Riedela, který se v Otovicích v čp. 57 v roce 1939 narodil a v dětství byl nuceně vysídlen. Součástí akce bude i křest přeložené knihy o Otovicích, kterou sepsali němečtí obyvatelé Otovic po odsunu do Německa (německy vyšla v roce 1996).

„Buď pochváleno řemeslo“ - 1. ročník – CO DĚLÁ SOCHAŘ / KAMENÍK

Místo: Broumov

Žadatelka: Helena Černochová

Pořadatelé chtějí založit tradiční komunitní a sousedskou akci, při které by si zájemci vyzkoušeli a získali vhled do jednoho ze starých řemesel, letos SOCHAŘ /KAMENÍK. Bude se jednat o sousedské setkání na jednom z broumovských statků s cílem poznat se navzájem, nebýt v jednom městě anonymní, mazat hranice mezi domorodci a „náplavami“, seznámit návštěvníky s historií místa, podpořit v sobě hrdost na místo, kde žijeme a uvědomit si významnost ruční práce a význam tradičních technik.

Sdílené hračky

Místo: Police nad Metují

Žadatel: MC Mamina, z.s.

Spolek MC Mamina z. s. vybuduje dvě místa ve veřejném prostoru určené pro sdílení hraček. Budou to volně přístupná místa na dětském hřišti na sídlišti a v Pellyho parku. Rodiče a děti tak na daných místech najdou základní hračky i sportovní vybavení. Sdílené bedny umožní, aby si hračky půjčoval kdokoliv, kdo chce či potřebuje. Stejně tak na daném místě budou mít rodiče a děti možnost zanechat své čisté a nepoškozené hračky, které již nevyužijí.

Příběh duše

Místo: Vernéřovice

Žadatel: Jiří Vlk

Příběh duše je inspirovaný přírodou, mýty a dávnou symbolikou. Podporuje toleranci a aktivní péči o vlastní duši i duši krajiny. Příběh duše se zaměřuje na prevenci psychických poruch a podporu péče o duševní zdraví, kterou prezentuje jako přirozenou součást života. Klíčovým prvkem je zapojení dětí do sportovních aktivit, které přispívají k celkové rovnováze těla i mysli. Akce není pro lidi s těžkými psychickými nemocemi, ale spíše pro ty, kteří hledají cestu, jak projít životem bez nutnosti terapie. Příběh duše je dvoudenní projekt ve vernéřovickém Soulkostele, který představí „část mozaiky“ péče o duševní zdraví prostřednictvím různorodých aktivit.