Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
OPENCALL: Hledáme sociální umělce

Kultura nezná hranice

Díky projektu Broumov – Sokolowsko: Crossborder Cooperation for Cultural Development“ (Broumov – Sokolovsko: Přeshraniční spolupráce pro rozvoj kultury, pozn. autorky), který má na starosti Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, jsme minulý týden navštívili sousední Sokolowsko, které leží jen několik minut autem od Meziměstí. S Broumovem ho nepojí jen geografická blízkost, ale i společná historie - Sokolowsko totiž založili broumovští benediktini. V současné době zde žije necelých 900 obyvatel, ale když se v místním kině nebo sanatoriu koná některá z bohaté nabídky kulturních akcí, sjíždí se sem lidé z Polska, Česka i dalších evropských států.  

Co je na Sokolowsku tak zajímavého? 

V roce 1855 zde bylo otevřeno první specializované tuberkulózní sanatorium na světě, které využívalo inovativní metodu klimatické a dietní léčby. Krásná budova sanatoria poslední desítky let zela prázdnotou a chátrala. V roce 2005 ji zachvátil požár a z velké části shořela. Dva roky na to si budovy všimla umělkyně Bozenna Biskupska a společně s Nadací současného umění In Situ a mnoha nadšenci a dobrovolníky ji od té doby obnovuje. V Sokolowsku se každý rok koná několik významných kulturních akcí např. festival Sanatorium of Sound (Sanatorium zvuku) nebo filmový festival pojmenovaný po polském režisérovi Krzysztofu Kieślowskem, který v Sokolowsku strávil své dětství a natočil dokumentární film Rentgen. V prostorách sanatoria působí i institut, který se zabývá odkazem Kieślowskeho.  

Posedět si zde můžete v útulné kino-kavárně, jejíž součástí je i prodejna knih. Zatím zde najdete jen knihy v polštině a pár v angličtině, ale do budoucna by se měla nabídka rozšířit i o česky psané knihy. 

 

Proč jsme se do Sokolowska vydali?  

Cílem naší cesty bylo seznámit se s tamními kulturními aktéry/aktérkami a umělci/umělkyněmi, kteří tu působí a tvoří, nasbírat inspiraci a nápady na další spolupráci. A to všechno se nám povedlo! U dobrého kafe v kino-kavárně jsme vymysleli pár nápadů na kulturní program, který bychom v příštích měsících a letech rádi nabídli všem návštěvníkům z různých koutů světa. Věříme, že právě kultura je nástrojem, jak si lépe porozumět, budovat dobré sousedské vztahy napříč Evropou a jak odstraňovat nejen hranice nakreslené v mapách, ale i v našich hlavách.  

Jen společně se můžeme stát Evropským hlavním městem kultury!

A mezitím vám vřele doporučuji výlet do Sokolowska za inspirací, kulturou a dobrou kávou.  

Projekt „​Broumov – Sokolowsko: Crossborder Cooperation for Cultural Development“ je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska díky Visegrádským grantům z Mezinárodního visegrádského fondu, jsme. Cílem fondu je podpořit projekty pro udržitelnou regionální spolupráci ve střední Evropě.