Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
VÝZVA: Udržitelná rezidence pro umělce


Pokračujeme v plánu B

Nápady, které vznikly v rámci kandidatury na Evropské hlavní město kultury ožívaly i v roce 2024. Pokračujeme v rozvoji projektů z přihlášky (BidBooku), propojujeme se s partnery v Čechách i za hranicemi a všichni společně pracujeme na tom, aby bylo Broumovsko místem, kde se nám dobře žije i inspirací pro další venkovské lokality. 

Začátkem roku jsme dostali pořádný impulz energie a motivace. Naše úsilí bylo oceněno prestižní cenou České divadelní DNA za výjimečný počin na poli nového divadla a živé kultury. Cenu při slavnostním ceremoniálu převzal tým kandidatury spolu s radním Michalem Čepelkou. Děkujeme za takové uznání a motivaci, kterou nám jednoznačně přineslo. 

Pokračování bez titulu Evropského hlavního města kultury si žádalo také drobnou změnu názvu a vizuální komunikace. Proto nás od (kdy to bylo) potkáváte jako Broumov 2028+. Vizuální identitu upravilo grafické studio Upupaepop tak, aby odrážela záměr pokračovat v kreativní pouti. Naše cesta by rozhodně nikam nevedla bez partnerství s městem Broumov, Královéhradeckým krajem a ministerstvem kultury. Snažíme se budovat a upevňovat pozitivní odkaz města Broumov jako centra kultury, kreativity a být inspirací pro další venkovské oblasti. Nejen v Čechách, ale i v zahraničí.  

Jaké projekty probíhaly v roce 2024 

Již třetím rokem pokračujeme v realizaci projektu OnStage – volnočasových kroužků a kreativních workshopů pro všechny broumovské děti. Těch se do projektu tento rok zapojilo více jak 130 – navštěvovaly kroužky tance, hry na kytaru a vystupovaly na akcích města i dalších kulturních aktérů. OnStage je příkladem toho, jak lze podporovat přátelské vztahy mezi dětmi a rodiči z odlišného zázemí a byl jedním z vlajkových projektů kandidatury.  

Společně s dalšími kulturními aktéry a zástupci města Broumov jsme vyjeli do tří Evropských měst, která jsou spojena se soutěží Evropské hlavní město kultury (EHMK), buď jako finalisté nebo držitelé titulu – Tartu 2024, Braga'27 a Bourges 2028. Získali jsme cenné zkušenosti a dovednosti v oblasti kulturního a kreativního sektoru, napojili jsme se na projekty partnerských měst a rozvinuli mezinárodní spolupráci prostřednictvím sdílení dobré praxe. Více si můžete přečíst v jednotlivých článcích

Na studijní cestě do estonského Tartu uzrál nápad na uspořádání artového festivalu v ulicích Broumova BART, do kterého jste se mohli zapojit v srpnu. „Nápad na realizaci pouličního umění v Broumově jsem měl v hlavě už delší dobu. Je to relativně levný způsob, jak dát veřejnému prostoru další rozměr, a jak do jeho přeměny zapojit širokou veřejnost. Tartu mi bylo velkou inspirací a zároveň i impulsem k činu,” popisuje Michal Čepelka, broumovský radní pro kulturu. Do města přijeli čtyři umělci a během několika workshopů spolu s veřejností vytvořili po Broumově hned několik instalací. „Pilotní ročníku BARTu, tak začal zlehka, drobnými intervencemi, které i přes svojí takřka neviditelnost přitáhly pozornost broumováků a rozhýbaly diskuzi o smyslu sdílených prostor,” říká organizátorka a kurátorka festivalu Aneta Kohoutová. Projděte si Broumov a prohlédněte si instalace, které během BARTu vznikly. Nepřehlédnutelná je mozaika na zdech starého pivovaru nebo malba u mostu v Přadlácké ulici. Další ročník nás čeká v létě 2025 a my už teď přemýšlíme, jaký bude. 

Spolu s městem Broumov a Agenturou pro rozvoj Broumovska jsme vyhlásili 4. výzvu grantového programu Máme rádi Broumov(sko) na podporu rozvoje komunitního života ve městě a regionu. V roce 2025 se díky tomu uskuteční 8 projektů, které si mezi sebe rozdělí 208 000 Kč. 

Aktivity Broumova 2028+ se rozrostly ještě o tři nové projekty. Na podzim se rozjely Sociální inovace, které se zaměřují na podporu a zvýšení počtu aktivních lidí, a to skrze zaměstnavatele v regionu. Zapojili jsme se do projektu Cycle up!, který skrze umělecké aktivity zviditelňuje téma udržitelné dopravy - konkrétně cyklistiky. Další novinkou je partnerství s polským městem Bielsko-Biela. Společně jsme požádali o grant z programu Interreg na organizaci akcí v obou městech. Těšit se můžete na 4 kulturní a komunitní akce, protože Kultura nás spojuje!   

Propojujeme se s partnery v Česku… 

Rozvoj partnerství napříč Českem zůstává jedním z našich klíčových cílů. V únoru 2024 jsme uzavřeli Memorandum o spolupráci s Českými Budějovicemi 2028. Žaneta Vávrová (Vzdělávací a kulturní centrum Broumov) se stala stálou členkou Dramaturgické rady Budějovic 2028 a studeti/ky broumovského gymnázia se zapojili do organizace Budějovického Majálesu, jedné z největších studentských akcí v Česku. V říjnu jsme v Broumově hostili dvoudenní návštěvu z Vimperka – šest zástupců města v čele s místostarostou čerpalo inspiraci z našeho kulturního prostředí, setkalo se s místními organizacemi a vedením města. Na jaře pak čekají ve Vimperku na nás. 

… i v zahraničí  

Kandidatura Broumova na titul Evropského hlavního města kultury byla postavena také na silných zahraničních partnerstvích. Nejvýznamnější a přirozené propojení jsme navázali s polskými partnery. V květnu 2024 jsme společně s Krajským úřadem Královéhradeckého kraje a Dolnoslezským vojvodstvím zorganizovali setkání zaměřené na budoucnost evropské spolupráce v oblasti kultury a cestovního ruchu. Akce, které se zúčastnilo 25 organizací z Česka i Polska, měla za cíl propojit kulturní aktéry a zástupce měst, a vytvořit tak základ pro dlouhodobou spolupráci na kulturních projektech. V oblasti mezinárodní spolupráce jsme navázali další cenné vztahy, například se Slezskou univerzitou v Katowicích, která oslovila Broumov a nabídla nám společnou organizaci výstav uměleckých děl. 

Na podzim jsme se účastnili mezinárodní konference v Šibeniku o udržitelné kultuře a inovacích na venkově, kde jsme prezentovali Broumov jako příklad města, které dokáže využít potenciál kulturního rozvoje a zapojit komunitu do kreativních procesů. V srpnu jsme v Broumově hostili skotskou uměleckou producentku Claudiu Zeiske, která nám představila své projekty zaměřené na ekologickou a sociální udržitelnost v kulturní produkci. Zdá se, že sektání to bylo inspirativní pro obě strany, a Claudia se do Broumova chystá letos znovu v rámci připravované konference o poutnictví. 

Podporujeme kulturní aktéry v regionu 

Za řadou komunitních, sousedských a veřejných akcí, které se na Broumovsku odehrávají, stojí aktivní občané a občanky. Jedním z hlavních pilířů působení Broumov 2028+ je proto podpora těchto lidí. Ať už finančně, komunikačně, nebo budováním kapacit.  

Lokální aktéři se mohli zapojit do dotační výzvy Královéhradeckého kraje, která v roce 2024 proběhla už podruhé a byly v ní rozděleny 3 miliony korun. Přihlásit se mohl každý, kdo chtěl svým projektem navázat na přihlášku města Broumova na EHMK (BidBook). Takto bylo podpořeno 14 projektů, mezi kterými byly například známé regionální festivaly Bigboš nebo Broumovská kytara. O dalších podpořených projektech si můžete přečíst tady

Rok 2024 ukázal, že Plán B není jen alternativou, ale smysluplnou cestou vpřed. Pokračujeme v podpoře kultury, kreativity a komunitního života, aby Broumovsko bylo místem, kde se dobře žije, tvoří a spolupracuje. Ať už jste se zapojili do našich aktivit, přišli na některou z akcí, nebo využili podpory k realizaci vlastních vizí a nápadů, děkujeme!