Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
OPENCALL: Hledáme sociální umělce


Projekt „Na jeviště II“ zapojil děti i dospělé z Broumovska

Broumovské děti měly v rámci projektu On Stage – Na jeviště II možnost navštěvovat různé druhy volnočasových aktivit: pravidelně se konající kroužky, rozmanité kreativní workshopy a také vystoupení před veřejností. To zapojilo hned několik desítek dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Novinkou pro tento školní rok byly i aktivity pro dospělé.

Projekt On Stage fungoval v Broumově díky kandidatuře na Evropské hlavní město kultury od roku 2021. Město nominovala místní rodačka a pracovnice Ministerstva pro místní rozvoj Beáta Hanousková. Broumov se tak spolu s dalšími pěti českými a slovenskými městy zapojil do projektu v rámci programu URBACT. 

Projekt On Stage stál od začátku na přenosu dobré praxe jednoho města do dalších. Broumovu bylo vzorem Brno. V první fázi se sešla pracovní skupina, která měla za cíl porozumět dobré praxi Brna a uzpůsobit ji potřebám Broumova. V září 2022 se díky podpoře z Národního plán obnovy (NPO) spustily čtyři nové kroužky pro 76 dětí z Broumova a zároveň se propojily s již existujícími kroužky pod vedením ZUŠ Broumov a DDM Ulita. V září 2023 získal projekt další finance z NPO, což podpořilo rozvoj projektu a vznik dalších kroužků v návaznosti na aktuální potřeby místních dětí a dospělých. Spolupráce probíhala i s Dětskou galerií Lapidárium a chatou Pod Korunou, kde se konaly výtvarně-kreativní workshopy. 

Pravidelně probíhaly kroužky street dance, tradičních a romských tanců, hry na kytaru, pohybově taneční kroužek a kreativní kroužek pro děti i dospělé. „Taneční kroužek vzniknul hlavně pro děti z rodin, které by si zájmový kroužek nemohli finančně dovolit. Naplňuje mě vidět, že to děti baví,“ říká lektorka tanečního kroužku Kateřina Jirásková. 

Kroužky nejenže umožnily smysluplné trávení volného času, ale zároveň učí děti spolupráci a fungování v rámci skupiny. „Posun vidím hlavně v tom, jak děti nahlížejí na tanec, ale hlavně na své spolutanečnice,“ doplňuje Tomáš Sedláček, lektor tanečního kroužku. Důvodem, proč děti kroužky navštěvují není jen výuka tance. Mohou se potkávat s vrstevníky a kamarády, společně trávit čas, bavit se a vytvářet nové vzpomínky. „Chodím sem, protože jsou tu hodně dobrý holky, který mě ve všem pomáhají. Jsou tu v dobrém i špatném a hodně mě to tady baví,“ říká členka taneční skupiny Angels. 

V dětském domově probíhala pod vedením hudebníka Paula Novotného výuka hry na kytaru. Kroužek mohl probíhat hlavně díky české firmě Furch Guitars, která darovala dětem dvě kytary. „Díky kroužku On Stage a panu Paulovi jsem se toho hodně naučil. Jsem za to moc rád,“ komentuje žák hry na kytaru. 

V dětské galerii Lapidárium probíhaly po celý rok kreativní workshopy. Děti si mohly vyzkoušet různé techniky práce, navštěvovaly rozmanité výstavy a poznávaly, jaké formy může umění mít. Lektorka Pavla Semeráková k tomu dodává: „Pro mě je ta práce hrozně obohacující, protože jsem s dětma, které jsou bezprostřední a zároveň vnímám, že i pro ně je to hodně přínosné v tom, že se setkávají s uměním, poznávají prostředí galerie, vrací se sem a začínají se v tomhle galerijním prostředí chovat přirozeně."

Podívejte se na video, které shrnuje dva roky práce dětí i lektorů. Autorem je Tomáš Valášek. 

„Byl to další rok plný úsměvů a vzniku nových přátelství. Děkujeme všem, kteří se do něho zapojili – skvělých lektorům a lektorkám za jejich nadšení a čas, Centrum pro rodinu Broumov a Dětský domov v Broumově za zázemí pro kroužky, pořadatelům kulturních akcí za to, že kroužky zvou na vystoupení a hlavně dětem a jejich rodičům za aktivní zapojení,“ říká na závěr Pavla Jenková, koordinátorka zapojování veřejnosti z Broumova 2028+. 

Projekt Na jeviště II je financován z Národního plánu obnovy za finanční podpory Evropské unie pod registračním číslem 0313000197.