Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
OPENCALL: Hledáme sociální umělce


Projekt URBACT oživuje vztahy i centrum města

Prvního června 2023 se Broumov stal oficiálním partnerem sítě evropských měst “U.R.Impact: Upřednostňování sociálního dopadu při regeneraci měst”, která je jednou z 30 podpořených sítí v rámci programu URBACT IV. Cílem URBACTu je podpořit udržitelný rozvoj měst prostřednictvím výměny zkušeností a šíření znalostí mezi partnery. A co to znamená? Při každé obnově města by se mělo myslet hlavně na to, aby ze změny měli prospěch na prvním místě lidé, kteří tu žijí. 

V rámci projektu funguje od loňského podzimu místní pracovní skupina, ve které jsou podnikatelé a podnikatelky z centra Broumova, zástupci vedení i úřadu města. Sešli jsme s panem Janem Zálišem, který v Broumově žije a mnoho let také podniká. Má e-shop, ale také kamenný krámek s foto zbožím přímo na náměstí. „Součástí místní pracovní skupiny URBACT jsem se stal z toho důvodu, že se chci podílet na zlepšení místa, kde žiju a podnikám.“ Cílem skupiny je definovat zásadní témata na oživení centra města. „Mělo by se vytipovat, co lidi tíží a postupně hledat řešení. Na stěžejních tématech se v rámci skupiny určitě shodneme, teď je potřeba, abychom je společně realizovali,“ říká Jan Záliš. Dalším úkolem skupiny je převést dobrou praxi z partnerských měst do Broumova a skrze tzv. Integrovaný akční plán navrhnout strategie a postupy, jak dané téma řešit. „Když se podívám na centrum Broumova, mám pocit, že je spousta věcí a míst ke zvelebení. Na výletech, pozoruji města, která se svou velikostí blíží tomu našemu a snažím se tam najít inspiraci,“ doplňuje Jan Záliš. 

Velkým tématem je vylidňování centra města. Projekt URBACT by měl napomoct tomu, aby se vymyslely a částečně odpilotovaly strategie, díky kterým se lidé budou na náměstí cítit dobře a budou tam chtít trávit více času. „Teď se postavil na náměstí stan, kde si lidé mohou posedět, je tu stánek s drinkama, to je skvělé. Doufám, že se bude i více pracovat s veřejným prostorem a zaměříme se na věci, které jsou trvalé,“ komentuje Jan Záliš. Díky projektu se objevily u některých provozoven na náměstí stolky a židle, kde si můžou lidé v klidu sednout, popovídat si, zastavit se. Do té doby mnoho podnikatelů stolky před provozovnami nemělo, protože nechtěli řešit administrativu spojenou se záborem. To byl případ i Jana Záliše. „Často narážíme na úřednického šimla, hodně věcí je složitých z hlediska papírování, trvají dlouho. Jsem rád, že v rámci naší skupiny jsou tu i lidé z města, kteří mohou z první ruky slyšet, co nás trápí. Bylo by skvělé, pokud by na městě byl člověk, který pomáhá s administrativou. Třeba s žádostmi na město, nebo i dotacemi. Ne každý tomu rozumí a má čas to řešit. Já osobně bych si radši za rozumný poplatek zaplatil někoho, kdo mi s tím pomůže. Stejně tak by bylo fajn mít nějakého komunikátora, který propojí podnikatele s lidmi z města.“ I s tím se snaží projekt URBACT pomoci. Nově byla zvolena manažerka námětí, která by měla pomoci propojit město a podnikatele na náměstí. 

Pravidelná setkání místní pracovní skupiny budou probíhat až do konce roku 2025 a výstupem bude vznik Integrovaného akčního plánu, který definuje cíle, které povedou ke zlepšení situace v centru města Broumova a také jednotlivé kroky realizace. Už teď se ukazuje, že pravidelná setkání otevírají prostor, kde může probíhat smysluplná diskuze. Drobnými kroky se spolu se všemi obyvateli a obyvatelkami Broumova posouváme směrem k živějšímu centru města. 

Bleší trhy rozproudily náměstí

Další aktivitou v rámci projektu je série bleších trhů „Blechamarktů“ na Mírovém náměstí. V červnu proběhl první z trhů, do kterého se dobrovolnicky zapojila spousta místních. Nejenže se prodávalo, ale také se pekly vafle pro útulek a hrály se písničky na přání. Přijďte už 17. srpna na druhý nebo 21. září na třetí bleší trh. Poohlédněte se na půdě po zapomenutých pokladech a zapojte se taky. Sledujte událost na facebooku, kde se dozvíte všechny informace.