Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
VÝZVA: Udržitelná rezidence pro umělce

URBACT City Festival

Covid nás naučil setkávat se hlavně přes obrazovky našich počítačů, což je dobře hlavně pro Zemi. Vzhledem ke klimatické krizi, kterou pociťujeme každý tropický den na vlastní kůži, je snížení emisí z dopravy to nejlepší. Ale jde se stále potkávat i na evropské úrovni naživo a při tom být šetrný k planetě. URBACT City Festival, který se konal 14.-16.6.2022 v Paříži, toho byl skvělým příkladem.  

Na 500 zástupců a zástupkyň sítě evropských měst, které jsou zapojeny do projektů URBACT se po třech letech setkali naživo. Cílem setkání byly diskuze nad tématy, která evropská města pálí, ale také prostor pro navazování nových přátelství a spoluprací. 

Broumov je zapojen do tzv. národní inciativy On Stage, o které jsme již na těchto stránkách mnohé napsali. Od září by se díky ní měly v Broumově spustit volnočasové kroužky pro děti, které chtějí trávit svůj volný čas smysluplně a vyplnit ho hudbou, tancem či zpěvem.  

Do Paříže se jako zástupkyně Broumova vydala vlakem tam i zpátky Pavla Jenková, která má na starosti projekt On Stage a zapojování veřejnosti. Za 3 dny měla možnost mluvit s množstvím kolegů a kolegyň z jiných měst, čerpat inspiraci a zkušenosti, které můžeme v Broumově dále využít.   

A v čem spočívala udržitelnost festivalu? 

Organizátoři festivalu si dali závazek snížit emise a dopad na životní prostředí co nejméně, proto všechny účastníky vyzvali k příjezdu vlakem nebo jiným šetrným způsobem. Jídlo bylo jen vegetariánské a veganské, festival se konal v místě, které je zcela soběstačné (elektřinu vyrábí ze solárních panelů, záchodový odpad byl kompostovaný, všude byla spousta zeleně a vodních prvků) a nic se zbytečně netisklo na papíry, ale bylo dostupné online. A co to znamenalo v praxi? Ani přes vedra sužující ty dny Francii, jsme se cítili v zelené oáze příjemně - zeleň totiž ochlazuje město a díky nesplachování se ušetřilo za 2 dny více jak 15 000 litrů vody, které by jinak skončili v kanalizaci. 

Věřím, že udržitelné a dlouhodobé budou i přátelství a možnosti spolupráce, které jsem se pro Broumov snažila získat. Bylo skvělé potkat kolegy z Hradce Králové a Jihlavy, stejně tak jako z Tempere, Barcelony nebo Paříže, mluvit o tom, co v našich městech řešíme a navzájem se inspirovat, “ říká Pavla Jenková. Inspirativní byla pro mě i návštěva uhlíkově neutrální čtvrti, která je plná moderních domů s veškerou občanskou vybaveností, ale stále šetrná k přírodě. Velký důraz tu kladou na zeleň, která tvoří jádro celé čtvrti a rozmanitost mezi nájemníky. Vedle sebe tady žijí lidé různých jazyků, ale i věku a sociálních skupin. Všichni se navzájem obohacují a tvoří tu živou komunitu. To bych si přála i pro Broumov.”  

Broumov je sice malé město obklopené skalami, ale také místo, které chce být vidět na mapě Evropy a chce, aby o něm ostatní věděli. Kandidatura Broumova na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 a projekty jako On Stage nás na mapě zviditelňují, a proto je důležité, abychom tyto projekty i do budoucnosti aktivně vyhledávali a stávali se jejich součástí.