Po válce se Broumov stal jejich novým domovem: Poznejte příběhy našich sousedů
Vzpomínky jsou bohatství, které si zaslouží naši pozornost a péči. Proto jsme se rozhodli podpořit naše aktivní sousedy z romské komunity v jejich přání zachytit vzpomínky svých blízkých a poznat proměnu života na Broumovsku. V klášterní zahradě si můžete prohlédnout putovní výstavu příběhů romských starousedlíků, kteří přišli do našeho kraje po válce. Ponořte se do živé paměti našich sousedů.
Rok práce, hodiny pozorného naslouchání, přepisovaní zaznamenaných vyprávění a jejich skládání do jednoho velkého příběhu. Taková byla pouť za výstavou Romano Drom – romská cesta přibližující vzpomínky romských starousedlíků, jejichž rodiče opustili v poválečných letech rodné Slovensko a našli nový domov na Broumovsku. Na počátku této pouti bylo přání aktivních romských Broumovaček a Broumováků Nikoly Jeremiášové, Andrey Zálišové a Jiřího Bartoše zachytit vyprávění svých rodinných příslušníků a přátel.
Ve svých vyprávěních se vracejí do bezstarostného dětství, líčí bohatý kulturní život města, ale i proměnu společenského ovzduší po roce 1989 a pozdější těžkosti s hledáním zaměstnání nebo vhodného bydlení. Všechny pamětníky ale spojují veskrze hezké vzpomínky na život v Broumově, hrdost na svůj původ a přání, aby se nám zde společně dobře žilo.
Slavnostní vernisáž výstavy proběhla za hojné účasti a v doprovodu bohatého kulturního programu 6. dubna v rámci broumovských předoslav Mezinárodního dne Romů. Vzpomínky si můžete přečíst a poslechnout v klášterní zahradě vedle Dřevníku, v elektronické verzi naleznete výstavu ZDE.
Pokud si budete chtít výstavu zapůjčit, napište nám na pavla.jenkova@aprb.cz. Výstava vznikla díky grantové podpoře Nadace Via a velkou zásluhu na její realizaci nesou naši aktivní romští sousedé.