Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku
CZ
OPENCALL: Hledáme sociální umělce


Stárkov

Stárkov

Město Stárkov leží v údolí říčky Dřevíče, nad jejím soutokem s potokem Jívkou, v Broumovském výběžku, ze všech stran obklopený lesy, poli a luky. Ze Stárkova se dostanete po silnicích 3. třídy do Hronova, Náchoda, Červeného Kostelce, Police nad Metují, Teplic nad Metují, Jívky, Radvanic a dále do Trutnova.

Město Stárkov je jedno z nejmenších měst v České republice. Díky bohaté historii má však zvídavým návštěvníkům hodně co nabídnout.

Toto místo v Broumovském výběžku kolonizovali čeští obyvatelé už okolo roku 1250. Největší rozkvět zažil Stárkov v 16. a 17. století. V roce 1573 totiž Hertvík Žehušický z Nestájova povýšil Stárkov na město se všemi právy včetně práva hrdelního. Udělil také Stárkovu městský znak – zlatého medvěda na červeném štítě a za ním vzrostou borovici. Symbolika znaku je spjata s pověstí o silném muži, který byl v lese napaden medvědem. Muž medvěda nejenže přemohl, ale přivázal ho řetězem k borovici a posléze přivedl ochočeného domů. Už víte, odkud se vzal název místního pohostinství a penzionu U Medvěda?

V roce 1582 zdědili panství Čertorejští z Čertorej. Za nich byla ve Stárkově v roce 1660 obnovena roubená fara, která je údajně nejstarší dřevěnou světskou stavbou ve východních Čechách. V 17. století přišla do Stárkova německá vrchnost. V roce 1673 koupil panství Jan František z Kaisersteina, který přestavěl zámek do barokní podoby a vybudoval také pivovar. Jeho rod udržel stárkovský majetek až do 20. století. V roce 1924 jej prodali rodině Pejskarů, známých továrníků z Police nad Metují.

Zavítejte na výlet do Stárkova a prohlédněte si historický střed města, který je dnes památkovou zónou. Projděte se po podhorském náměstíčku s radnicí, klasicistní kašnou a historickými domy. Renesanční a později barokní zámek není bohužel veřejně přístupný. Prošel ve dvacátém století přestavbami, které částečně setřely jeho původní ráz. Za prohlídku ale určitě stojí barokní kostel sv. Josefa a zmíněná roubená fara s mansardovou střechou. Další významnou památkou města je Křížová cesta se čtrnácti kamennými zastaveními. Ta začíná za kostelem, pokračuje do kopce podél lesa a je zakončena kapličkou. Význam tohoto pozoruhodného a dobře dochovaného uměleckého souboru daleko přesahuje rámec regionu. V městské části Horní Dřevíč si nenechte ujít návštěvu mlýnu Dřevíček. Plně funkční vodní mlýn je unikátní technickou památkou. Vodník, mlýnští čerti a čerstvě upečený chléb potěší celou rodinu.

A pokud jste spíš milovníci přírody a divokých skal, vězte, že i Stárkov jedno takové místo ukrývá. Vysoký kámen, běžně málo známá soutěska, které se lidově říká Trpasličí rokle, dala vzniknout místním pověstem o skrytých pokladech nebo o podzemním městě trpaslíků. Lokalita je přístupná modře značenou turistickou stezkou ze stárkovského náměstí.

Konané akce